Matematik, Fysik, Kemi
LMFK er sammenslutningen af matematik-, fysik- og kemilærerforeningen. Medlemskabet koster 425 kr. årligt og hertil 100 kr. pr. fag. Med et medlemskab kan du holde dig orienteret om foreningernes aktiviteter og deltage i kurser til en fordelagtig pris. Som medlem modtager du endvidere LFMK-bladet med blandt andet faglige artikler relateret til undervisning.
Som nyt medlem får du tilsendt en velkomstpakke bestående af en lang række udgivelser fra foreningernes forlag, som kan give inspiration til undervisningen. Pakkens indhold afhænger af tilmeldte fag.
Fysik: De sidst nye udgivelser herunder samling af tidligere skriftlige eksamensopgaver til Fysik A, Fysik i overblik og alle Grøn teknologihæfterne.
Kemi: Plast og polymere, Primærproducenter, Kemisk Termodynamik, Kost og ernæring, Fast-faseekstraktion, Kemi der virker, Energi, Bioteknologi A - et overblik og formelsamling.
Bemærk: Velkomstpakken bliver også sendt til medlemmer med bopæl i Grønland!
Find mere information her: http://lmfk.dk/
Den 1. juni slår Ilinniarfissuaq dørene op for en Teknologifestival med fokus på teknologiforståelse, teknologiunderstøttet undervisning og digitale undervisningsmaterialer.
Grønlandsklærere fra folkeskolen og andre uddannelsessteder afholder seminar/læringsfestival i Ilimmarfik d. 4. & 5. november 2022. Der vil komme yderligere oplysninger om arrangementet i løbet af juni måned.
Læs herUddannelsesstyrelsen har udgivet en rapport, der belyser hvor stor en andel af 10. klasses-elever fra specialklasser, der gennemfører folkeskolens afgangsprøver.
Læs herGrønlands Politi kører i den kommende tid en landsdækkende kampagnefilm, der sætter fokus på digitale krænkelser, herunder særligt fænomenet grooming.
Læs herDepartementet for Uddannelse, Kultur, Idræt og Kirke har udgivet Uddannelsesplan II 2021. Uddannelsesplanen kan hentes på naalakkersuisut.gl.
Læs her