VR undervisningsmateriale om Nuup Kangerlua
Grønlands Klimaforskningscenter har udviklet et undervisningsmateriale primært til biologi/science om gletsjeren i Nuup Kangerlua. Materialet er frit tilgængeligt for alle og kan downloades via Grønlands Klimaforskningscenters hjemmeside www.GCRC.gl under Education.
Materialet består af et Virtual reality spil (VR spil) og et hæfte (Forskerens Logbog) til brug i undervisningen, til et debatforløb, projektopgave eller et emneforløb i folkeskolens ældste klasser (10 klasse) eller på gymnasiet.
Forskerens Logbog indeholder en elev-rejseguide, hvor eleverne bliver guidet gennem opgaverne i VR-spillet af klimaforskerne Johannes og Vitus og fangeren Malik via historier og forskningsresultater i Forskerens Logbog. VR-rejsen (spillet) består af tre opgaver med tre forskellige sværhedsgrader, som kun kan løses gennem samarbejde og forbedret forståelse af materialerne i klassen. Eleverne i klassen (minimum en elev) skal formidle den opnåede viden videre til eleven med VR-brillerne for at opgaverne i VR-spillet kan løses. Man behøver hverken en stabil eller hurtig internetforbindelse for at spille VR-spillet.
Hæftet og VR-spillet tager udgangspunkt i en grønlandsk fjord, Nuup Kangerlua og er udarbejdet på dansk og grønlandsk.
Ud over, at materialet kan hentes på gcrc.gl, er det muligt at låne Oculus Quest (VR) brillerne til undervisningsbrug af Grønlands Klimaforskningscenter. Kontakt doso@natur.gl.
Uddannelsesstyrelsen inviterer børn og unge fra alle førskoleinstitutioner, folkeskoler og ungdomsuddannelser til at deltage i en logokonkurrence. Logoet skal udtrykke ’Håb, tryghed og fællesskab’.
Læs herUddannelsesinstitutionerne (Folkeskolen, GUX, Seminariet og Sprog, Litteratur og Medier) er gået sammen om at lave seminar for samtlige grønlandskundervisere.
Læs herDen 1. juni slår Ilinniarfissuaq dørene op for en Teknologifestival med fokus på teknologiforståelse, teknologiunderstøttet undervisning og digitale undervisningsmaterialer.
Grønlandsklærere fra folkeskolen og andre uddannelsessteder afholder seminar/læringsfestival i Ilimmarfik d. 4. & 5. november 2022. Der vil komme yderligere oplysninger om arrangementet i løbet af juni måned.
Læs herUddannelsesstyrelsen har udgivet en rapport, der belyser hvor stor en andel af 10. klasses-elever fra specialklasser, der gennemfører folkeskolens afgangsprøver.
Læs her