Den 28. oktober kl. 10-11 (GL-tid) inviterer Det Grønlandske Hus i Odense elever og lærere i Grønland til en gratis virtuel forestilling om skolefravær og mistrivsel i skolen.
De historier, der bliver fortalt, giver ofte genklang hos elever og lærere - enten fordi de selv sidder i samme situation eller fordi de kender nogen, der gør. Forestillingen er derfor en oplagt mulighed for at snakke om trivsel i skolen.
Forestillingen er ikke en klassisk teaterforestilling med skuespillere, men autentiske mennesker, der fortæller deres egne historier.
Efterfølgende har publikum mulighed for at stille spørgsmål til de medvirkende på sms. Der er også udviklet undervisningsmateriale, som skoler kan arbejde med i den efterfølgende undervisning.
Målgruppen er ca. 13 år og opefter.
Find undervisningsmateriale og læs mere om forestillingen her - https://www.contact.dk/forestilling/tag-dig-sammen/
Bestil gratis billetter her - https://billetto.dk/en/e/tag-dig-sammen-tickets-481574/
Har du spørgsmål, er du meget velkommen til at kontakte projektleder Helena Aviaja Eley pr. mail på
helena@contact.dk eller på mobil +45 26 31 20 54.
Kivitsisa og Uddannelsesstyrelsen går sammen om projektet Pinnguarluta Kivitsisa, som skal samle, forny og udvikle undervisningsmaterialer, der afspejler skolernes virkelighed i hele landet. Projektet får støtte fra LEGO Foundation og LIFE Fonden og skal sikre, at alle lærere og elever i landet får lige adgang til tidssvarende undervisningsmaterialer.
Læs herSe videoen og få et overblik over mulighederne!
Læs herwww.AtuartutNipaat.gl er netop udgivet – og dermed er den landsdækkende podcastkonkurrence skudt i gang!
Læs herPædagoger, lærere, socialrådgivere og forebyggelseskonsulenter fra de fem kommuner har gennemført Kammagiitta instruktørkursus den 16.-18. September i Nuuk.
Læs herAdgangen er et vigtigt skridt mod mere lige vilkår i undervisningen og sikrer bedre støtte til elever og studerende, der har svært ved at læse og skrive.
Læs her