Uddannelsesstyrelsen søger medlemmer til opgavekommissionerne for Grønlandsk, Matematik og Naturfag. Opgavekommissionerne består af 4-6 medlemmer, og er rådgivende for Uddannelsesstyrelsen i forbindelse med udarbejdelse af de skriftlige opgaver til folkeskolens afsluttende prøver.
Uddannelsesstyrelsen søger til:
I uge 39 begynder klimaugen, der skal lære elever i 8.-10. klasse om klimaforandringernes konsekvenser for Arktis og globalt. De skal stå tilbage med en følelse af, at de har ret til at blive informeret, hørt og involveret i klimadebatten
Læs herVi ønsker lærere, elever, forældre og skoleledelser en god skolestart 2023 med fokus på trivsel og antimobning. Se de seks gode råd til indsatsen mod mobning, og hvordan I giver jeres elever en bedre trivsel.
Læs herBørn og unge fra hele landet deltog sidste år i en logokonkurrence i forbindelse med den nationale strategi mod mobning. Nu kan I komme med til ferniseringen af 30 børneværker fra konkurrencen samt musik og samtaler om mobning med Hiinnarik Kammanilu på Landsbiblioteket.
Nu kan I snart deltage i en ny konkurrence, hvor I kan få testet jeres micro:bit-forsøg ude i rummet af den danske astronaut Andreas Mogensen.
Læs herNu kan I blive klogere på folkeskolens nye fag og forbedrede læringsmål.
Læs her